14 вересня 2010 року у приміщенні Державної митної служби України відбулось чергове засідання Підкомітету № 5 «Митне та транскордонне співробітництво».
На початку зустрічі головуючий від української сторони, заступник Голови Держмитслужби України, Ігор Тимофєєв зазначив, що спільна робота європейських та українських експертів стала не тільки регулярною, а й має позитивний результат. Ця зустріч повинна стати логічним продовженням тих зовнішньополітичних подій, які відбуваються в Україні, а саме, візиту Президента України до Брюсселя з метою обговорення важливих питань співпраці Європейського союзу та України.
У свою чергу головуючий від ЄС Антоніс Кастріссіанакіс зауважив, що питання регулювання зовнішньої торгівлі є найбільш важливим у розвитку відносин між Євросоюзом та Україною.
Відповідно до Порядку денного засідання учасники заходу обговорили питання співпраці, які на сьогодні є найбільш актуальними.
У першу чергу було розглянуто останні події у митній політиці ЄС та України.
Представниця Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Валентина Ренжина презентувала результати роботи у напрямку боротьби з контрабандою, переміщенням контрафактної продукції, наркотичних засобів і прекурсорів. Слід зазначити, що отримані результати мали місце внаслідок організованої співпраці у правоохоронній сфері.
Одним з найбільш важливих і актуальних питань співробітництва на сьогодні поки що залишається приведення законодавчої та нормативно-правової бази України у відповідність до вимог Конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур. Це достатньо складний і тривалий процес, але Україна робить впевнені кроки у цьому напрямку. На сьогодні кілька законопроектів зі змінами до нормативно-правової бази вже направлено до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, де найближчим часом очікується їх розгляд.
Представники ЄС у свою чергу виступили із пропозицією допомоги у гармонізації законодавства та аналізі окремих його положень з точки зору відповідності вимогам законодавчої бази Євросоюзу.
Велику зацікавленість викликала презентація Держмитслужбою автоматизованої системи аналізу та управління ризиками, яка застосовується українськими митниками під час митного контролю та митного оформлення товарів.
У другій частині засідання учасники обговорили останні події, які відбуваються у сфері зовнішньої торгівлі, а також скарги економічних операторів. Представники Держмитслужби у свою чергу зауважили, що українська митниця діє виключно у межах наданих їй повноважень і її дії спрямовані виключно на захист економічних інтересів України.
Ця частина діалогу мала конструктивний характер, адже вирішення спірних та проблемних питань є пріоритетним завданням подібних заходів, результатом яких повинно стати порозуміння сторін.
«Держмитслужба відкрита до діалогу і зацікавлена в обміні інформацією. У разі наявності конкретних скарг і зауважень українська митниця готова надати інформацію по кожному конкретному випадку», ‑ зазначив Ігор Тимофєєв.
У заключній частині зустрічі сторони визначили стратегічні плани на майбутнє, зокрема, у розрізі підготовки до проведення футбольного чемпіонату «Євро-2012», а також обговорили питання підтримки і допомоги Євросоюзу Україні в митних питаннях та питаннях управління кордоном. Ці питання мають високий ступінь пріоритетності, адже Україна межує одразу з кількома країнами-членами ЄС. Наостанок представники Євросоюзу презентували Стратегію ЄС-Україна по розширенню співробітництва в митних справах в контексті Східного Партнерства.
Загалом стан взаємодії України та Євросоюзу у митній сфері охарактеризував Ігор Тимофєєв: «Ми із задоволенням констатуємо, що останнім часом ми ставимо у порядок денний нашої зустрічі дуже практичні і прагматичні речі, пов’язані як із впровадженням в Україні законодавства і нормативної бази в митних справах, яка максимально адаптована до вимог Європейського союзу, так і конкретні речі, пов’язані із максимальним підвищенням ефективності запровадження митних процедур. Сьогодні ми можемо говорити про те, що наша співпраця з Європейським союзом вийшла на регулярну основу і найбільш активними темпами розвиваються відносини із Республікою Польща.»
© Державна митна служба України